Dlaczego warto odwiedzić archipelag Malty?

Słońce, morze i historia. Tak najkrócej można opisać to cudowne miejsce. Archipelag maltański położony jest około 90 km na południe od Sycylii, pośród przejrzystych i błękitnych wód Morza Śródziemnego. Składa się na niego Malta, Gozo, Camino i kilka pomniejszych, niezamieszkałych wysepek.

DSC_6176

Co na nas czeka na Malcie? 
1. Ogrom zabytkowych budowli, od jednych z najstarszych świątyń na świecie, megalitycznych budowli, przez masywne zamki joannitów, po warowne zabudowania portowe. Malta była siedzibą Kawalerów Maltańskich i obecnie wiele miejsc, które odwiedzimy jest z nimi związane. Do dnia dzisiejszego możemy obserwować zmianę warty, której dokonują rycerze w historycznych strojach. Stolica La Valetta wzniesiona przez Joannitów z piasku i kamienia –  to ponoć najpiękniejsze obronne miasto w Europie. Mówi się o niej, że to “miejsce zbudowane przez dżentelmenów dla dżentelmenów”.

DSC_6185

DSC_6164
2. Sielska atmosfera prostych wiosek rybackich i rolniczych na wyspie Gozo. Wspaniała przyroda, szlaki pośród skalistych urwisk i roślinności śródziemnomorskiej. Wizytówką archipelagu jest słynne Lazurwe Okno – most skalny na krańcu Gozo.

DSC_6248

DSC_6056
3. Rajskie plaże a pośród nich najbardziej chyba znana błękitna laguna na wysepce Camino, zamieszkałej przez ledwie kilka osób.

DSC_0404
4. Wspaniałe widoki na klify i mosty skalne utworzone przez miliony lat oddziaływania morza na skały.

DSC_6347

5. Prosta śródziemnomorska kuchnia oparta na produktach lokalnych, oliwie, pomidorach, będąca mieszanką wpływów sycylijskich, włoskich i arabskich. Narodową potrawą maltańczyków jest fenek pieczony czyli królik. Podawany przeważnie w warzywach. Warto spróbować owoców morza i ryb, które są na Malcie powszechnie dostępne. Odwiedzając stolicę – Valettę, koniecznie trzeba spróbować wypiekanych na miejscu, w głębokim tłuszczu ciasteczek nadziewanych słodkim figowym wypełnieniem. Palce lizać…

Oferta wyjazdu wrześniowego na Maltę

Więcej zdjęć można zobaczyć w galerii z Malty i Gozo

 

Ciekawe artykuły, zabawne filmy i zdjęcia, najnowsze oferty wyjazdów prosto na Twojego maila. Zapisz się by być dobrze poinformowanym

Imię i Nazwisko
E-mail:*

Zawsze przed podróżą zabiezpiecz siebie i swój bagaż Ubezpiecz się

Polecamy

Dodaj komentarz

Captcha *